سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی چیست؟

Dedicated Server یک گزینه میزبانی اینترنتی است که در آن یک سرور فیزیکی به یک مشتری خاص، اختصاص داده شده است که در آن مشتری از کل امکانات سرور منحصرا استفاده می‌کند. جهت اطلاعات بیشتر مقاله سرور چیست را مطالعه کنید.

مشتری امکان کنترل کامل سرور را دارد، بنابراین می‌تواند آن را برای نیازهای منحصر به فرد خود، از جمله عملکرد و امنیت بهتر و سرعت بالاتر، بهینه کند. همچنین ارائه دهندگان، خدمات مرتبط و پشتیبانی فنی را نیز در کنار آن ارائه می‌دهد. در ادامه راهنمای خرید سرور مجازی و اختصاصی آورده شده است.

هنگام راه اندازی وب‌سایت، وبلاگ یا برنامه جدید، یکی از اولین تصمیماتی که باید بگیرید نحوه انتخاب سرور و میزبانی سایت است. در حالی که چند روش مختلف وجود دارد که می‌توانید میزبانی سایت خود را انتخاب کنید، دو نوع سرور متداول سرورهای اشتراکی و سرورهای اختصاصی هستند. در سرور اشتراکی، همانطور که از نامش پیداست، فضا و امکانات سرور با سایر سرویس گیرندگان وب به اشتراک گذاشته می‌شود. اما با خرید سرورهای اختصاصی، سایت شما تنها سایتی است که روی سرور مربوطه میزبانی می‌شود. در نتیجه قابلیت‌ها و امکانات بسیار بیشتری را در اختیار شما قرار خواهد داد.

روی سرورهای اختصاصی امکان نصب سیستم عامل‌های مختلف لینوکس و ویندوز را به دلخواه خود نیز دارید.

تفاوت سرور اختصاصی و‌ هاست اشتراکی (DEDICATED VS. SHARED HOSTING)

تفاوت سرور اختصاصی و‌ هاست اشتراکی - سرور اختصاصی چیست

اختصاصی اساساً به این معنی است که وب سایت شما سرور مختص خود را دارد. قدرت و انعطاف پذیری فوق العاده ای را ارائه می‌دهد، اما معمولاً قیمت بالاتری دارد. بنابراین، مهم است که قبل از انتخاب این نوع طرح، تحقیقات خود را به طور کامل انجام دهید.

به عنوان مثال، اکثر وب سایت‌ها با یک هاست اشتراکی شروع به کار می‌کنند، اما به زودی رشد می‌کنند و از محدودیت‌های‌هاست ارزان قیمت فراتر می‌روند. گزینه‌های شما در اینجا می‌تواند شامل ارتقاء به سرور مجازی (VPS) یا اختصاصی باشد. انتخاب و خرید سرور به شما و نیازهای سایت شما بستگی دارد و بایستی گزینه‌های مختلف را بسنجید.

همانطور که ممکن است مطلع باشید، میزبانی اشتراکی سایت شما را با صدها سایت دیگر بر روی یک سرور ذخیره می‌کند. برای وبلاگ‌های شخصی یا مشاغل بسیار کوچک، این گزینه کافی است. با این حال، این بهترین گزینه برای بالاترین عملکرد سایت نیست، و همچنین روی سرورهای اشتراکی قابلیت انعطاف پذیری را از دست می‌دهید زیرا نمی‌توانید خودتان تنظیمات دلخواه را پیکربندی کنید (زیرا باید با آن را با دیگران به اشتراک بگذارید).

از سوی دیگر، با خرید VPS در حالی که هنوز سرور را بین سایتهای مختلف به اشتراک می‌گذارد، به سایت شما فضای جداگانه ای می‌دهد، از آنجا که فضای اختصاصی سایت شما از سایر کاربران جدا و ایزوله شده است، احتمالاً عملکرد آن سازگارتر و خواهد بود. مزایای سرور مجازی نسبت به سرور اشتراکی بیشتر می‌باشد و در مورد نحوه پیکربندی سرور شما انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به‌هاست اشتراکی خواهید داشت.

این نوع برنامه‌ها می‌توانند با هزینه کمتری نسبت به میزبانی اختصاصی، سرعت مورد نیاز را به شما ارائه دهند و برای کسانی که به دنبال ارتقا هستند، گزینه میانی خوبی را فراهم میکند.

با این حال، در صورت نیاز به بیشترین قدرت و سرعت برای سایت خود، میزبانی اختصاصی گزینه انتخابی مناسبی است. با خرید سرورهای اختصاصی شما امکان مدیریت سرور و پیکربندی دلخواه و پیشرفته را مطابق نیازهای خود داشته و صفر تا صد یک سرور و مدیریت آن کاملا در اختیار شما خواهد بود.

در ادامه 5 تفاوت سرور اشتراکی و اختصاصی آورده شده است:

۱. هزینه

هزینه - سرور اختصاصی چیست

اگر سرور اشتراکی تهیه نموده اید به این معناست که سرور مشترک با سایر وب سایت‌های دیگر دارید و هزینه‌های آن نسبت به سرورهای اختصاصی معمولا پایین تر است و منابع سرور را با سایر کاربران سرور تقسیم می‌کنید.

داشتن سرورهای اختصاصی بدین معناست که تمام هزینه اجرای سرور و ارتقاء سخت افزاری و نرم افزاری را برای نگهداری سرور را خواهید پرداخت. هزینه‌های آن بیشتر است، اما در عوض گزینه‌های بیشتری در اختیار شما قرار می‌گیرد.

۲. پهنای باند

به اشتراک گذاری سرور به معنی به اشتراک گذاری منابع سرور فیزیکی، از جمله پهنای باند، حافظه و پردازشگر آن است. اگر وب سایت دیگری که روی همان سرور، میزبانی می‌شود ترافیک زیادی ایجاد می‌کند، ممکن است سرعت سایت شما را کند کند.

اگر در سایت شما انتظار ترافیک زیادی ندارید، ممکن است این مشکل چندان بزرگی نباشد. اما برای سایت‌های بزرگ و سایت‌های خرید آنلاین، این امر ممکن است بر سرعت دسترسی مشتریان شما به صفحات تأثیر بگذارد. در این سرورها، تمام پهنای باند و قدرت پردازش سرور به طور اختصاصی به سایت شما اختصاص دارد.

۳. امنیت

امنیت - سرور اختصاصی چیست

در یک سرور اشتراکی، مسئولیت نصب فایروال، نرم افزارهای مخرب و همه برنامه‌های امنیتی سرور بر عهده شرکت میزبان است. اما هنگام کار با سرورهای اختصاصی، مسئولیت نصب نرم افزار امنیتی مورد نظر شما بر عهده شماست. از آنجا که شما تنها کاربر سرور هستید، احتمال وجود ویروس یا نقض امنیت از سایت‌های دیگر کمتر است.

۴. تکنولوژی و فناوری

همانند امنیت، در سرور اشتراکی مسئولیت مراقبت از نیازهای فنی بیشتر سرور بر عهده شرکت میزبان است. اما سرویس گیرندگان سرورهای اختصاصی برای نگهداری و مدیریت سرور باید دانش فنی بیشتری داشته باشند.

۵. کنترل

کنترل - سرور اختصاصی چیست

بزرگترین مزیت برای سرور اختصاصی داشتن کنترل تمام و کمال سرور است. در نهایت، با سرور مشترک، شرکت میزبان تمام مسئولیت را بر عهده دارد و برای مشتریان خود انتخاب می‌کند. این سرور تمام انعطاف پذیری را در اختیار شما قرار می‌دهد تا برنامه‌هایی را انتخاب کنید تا عملکرد عملیاتی بهینه را به سایت شما ارائه دهد.

مزایای آن

مزایای سرور اختصاصی - سرور اختصاصی چیست

۱. عملکرد و امنیت بالا

چگونه می‌توانید زمان وب سایت یا برنامه خود را به حداقل برسانید؟ این کار از طریق ارائه میزبانی اختصاصی انجام می‌شود. سرورهای اختصاصی نسبت به میزبانی اشتراکی قابلیت اطمینان و ثبات بیشتری را ارائه می‌دهند.

سرورهای اختصاصی این اطمینان را می‌دهند که فضای خود را با هیچ نرم افزار مخرب دیگر یا هرزنامه احتمالی به اشتراک نمی‌گذارید که منجر به افزایش امنیت می‌شود، این امر برای شرکت‌هایی که از طریق FTP یا SSL معاملات انجام می‌دهند، کاملا ضروری است.

۲. انعطاف پذیری

انعطاف پذیری - سرور اختصاصی چیست

دارای انعطاف پذیری بالایی است، زیرا همیشه می‌توانید سرور خود را بر اساس نیاز مشتری به RAM، فضای دیسک، CPU و نرم افزار سفارشی کنید.

۳. منابع سرور به اشتراک گذاشته نمی‌شوند

امکان استفاده از تمام منابع یک سرور را برای شما فراهم می‌شود و سرور شما هیچ گاه کند نمی‌شود، زیرا هیچ برنامه دیگری فضای شما را به اشتراک نمی‌گذارد و RAM و CPU سرور را مسدود می‌کند. در صورت میزبانی اختصاصی، پهنای باند سرور شما فقط متعلق به شماست.

۴. بدون خرید و نگهداری

بدون خرید و نگهداری - سرور اختصاصی چیست

اگر شرکتی به میزبانی اختصاصی نیاز دارد و زمان و منابع لازم برای مدیریت سرور را ندارد، میزبانی اختصاصی راهی کم هزینه برای دسترسی به منابع سرور است. میزبانی اختصاصی به نگهداری تجهیزات سرور کمک می‌کند، بنابراین هزینه سربار برای یک تجارت را کاهش می‌دهد.

۵. تسلط کامل

یکی از رایج ترین مزایای این سرور این است که شما کنترل کاملی بر سرور خود دارید. شما به راحتی میتوانید تصمیم بگیرید که کدام ابزار و برنامه‌های مدیریتی سایت را می‌خواهید روی سرور نصب کنید.

انواع سرورهای اختصاصی بر اساس قدرت و کارایی

انواع سرور اختصاصی بر اساس قدرت و کارایی - سرور اختصاصی چیست

جهت خرید سرور گزینه‌های مختلفی را در پیش رو دارید که در ادامه شرح داده شده اند.

۱. Cheap Dedicated Servers

در این نوع سرور‌های ابرباران معمولا منابع سرور به صورت زیر تعریف میشوند. میزان رم اختصاص داده شده کمتر از 8 گیگا بایت و DDR3 میباشد. تعداد پردازنده یکی و 4 هسته ای می‌باشند. این سرور‌ها بیشتر از نوع supermicro هستند و مناسب شرکت‌ها و کسب و کارهای معمولی با ترافیک پایین هستند که نیاز به منابع بیشتر و یا تنظیمات خاصی روی سرور دارند.

۲. Standard Dedicated Server

در این نوع سرور‌های ابرباران معمولا منابع سرور به صورت زیر تعریف میشوند. میزان رم اختصاص داده شده بین 8 گیگابایت تا 16 گیگا بایت میباشد. تعداد پردازنده یکی و 8 هسته ای می‌باشند. مدل سرور از رده G7 بوده و‌هارد‌های sata و ssd در این نوع سرورها ارائه میشود. این نوع سرورها مناسب شرکت‌ها و کسب و کارهای متوسط با ترافیک متوسط هستند که نیاز به منابع بیشتر و یا تنظیمات خاصی روی سرور دارند.

۳. Enterprise Dedicated Server

در این نوع سرور‌های ابرباران معمولا منابع سرور به صورت زیر تعریف میشوند. میزان رم اختصاص داده شده بین 16 گیگابایت تا 32 گیگابایت می باشد. پردازنده‌ها Dual cpu و 16 هسته ای از نوع xenon سری E5 و شامل ورژن‌های 2 و 3 می‌باشند.

این سرورها از ده G8 و G9 بوده و با‌هارد SSD ارائه میشود. این نوع سرور‌ها مناسب شرکت‌های بزرگ، سازمانها و ارگانهای دولتی و کسب و کارهای بزرگ با ترافیک بالا هستند که نیاز به منابع بیشتر و یا تنظیمات خاصی روی سرور دارند.

۴. High-Performance Dedicated Servers

در این نوع سرور‌های ابرباران معمولا منابع سرور به صورت زیر تعریف میشوند. میزان رم اختصاص داده شده بین 128 گیگابایت به بالا میباشد. پردازنده‌ها Dual cpu و 28 هسته ای از نوع xenon سری E5 و شامل ورژن‌های 2 و 3 می‌باشند.

این سرورها از ده G9 و G10 بوده و سری G9 آن با‌هارد SSD و سری G10 آن با‌هارد nvme ارائه میشود. این نوع سرور‌ها مناسب شرکت‌های بزرگ، سازمانها و ارگانهای دولتی بزرگ و کسب و کارهای بزرگ با ترافیک بسیار بالا هستند که نیاز به منابع بسیار بالا، عملکرد و سرعت عالی داشته و یا نیاز به تنظیمات خاصی روی سرور دارند.

تفاوت‌های سرور اختصاصی و‌ هاست ابری

تفاوت‌های سرور اختصاصی و‌ هاست ابری - سرور اختصاصی چیست

آیا در مورد انتخاب‌ هاست ابری و سرور اختصاصی برای برنامه یا وب سایت خود گیج شده اید؟ در زیر، تعریفی از هر یک و به دنبال آن مروری بر تفاوت‌های آن پیدا خواهید کرد.

ابری

سرورهای ابری - سرور اختصاصی چیست

سرورهای ابری می‌توانند طوری تنظیم شوند که عملکرد، امنیت و کنترل مشابه سرورهای اختصاصی را ارائه دهند. اما به جای میزبانی بر روی سخت افزار فیزیکی که فقط توسط شما استفاده می‌شود، در یک محیط “مجازی سازی” مشترک که توسط ارائه دهنده میزبانی ابری مدیریت می‌شود، وجود دارند.

در سرورهای ابری از مزایای به اشتراک گذاری سخت افزار با سایر مشتریان بهره مند می‌شوید. و شما فقط برای مقدار دقیق فضای سرور استفاده شده هزینه پرداخت می‌کنید. همچنین سرورهای ابری به شما این امکان را می‌دهند که منابع را بسته به تقاضا بالا یا پایین نموده، به طوری که در صورت کم بودن تقاضا، هزینه زیرساخت‌های اضافی را پرداخت نمی‌کنید.

با سرورهای ابری، می‌توانید عملکرد فناوری اطلاعات را بدون نیاز به پرداخت هزینه‌های هنگفت مربوط به خرید و مدیریت زیرساخت‌های اختصاصی بهینه کنید. مشاغل با تقاضاهای متغیر و حجم کاری مختلف، اغلب متوجه می‌شوند که سرورهای ابری برای آنها مناسب تر هستند.

اختصاصی

سرور‌های اختصاصی - سرور اختصاصی چیست

یک سرور فیزیکی است که به طور کامل برای نیازهای تجاری شما خریداری یا اجاره شده است. سرورهای اختصاصی معمولاً توسط مشاغل و سازمانهای بزرگ که نیاز به سطح فوق العاده بالایی از امنیت داده‌ها دارند یا سازمانهایی که تقاضای پایدار و بالایی برای منابع سرور دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با استفاده از سرورهای اختصاصی، مشاغل به دانش، فناوری و تخصص برای مدیریت تعمیر و نگهداری مداوم و ارتقاء سرور نیاز دارند. کسب و کارهایی که از برنامه‌های کاربردی I/O-heavy سنگین استفاده می‌کنند، مانند پایگاه‌های داده و پلتفرم‌های داده بزرگ، در سخت افزار اختصاصی فیزیکی ارزش قابل توجهی پیدا می‌کنند.

سرورهای اختصاصی برای چه سایت‌هایی مناسب است؟

سرور اختصاصی برای چه سایت‌هایی مناسب است؟ - سرور اختصاصی چیست

اگر پیش بینی می‌کنید که وب سایت شما به سرعت رشد می‌کند، شاید ایده خوبی باشد که از ابتدا سرور اختصاصی را انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر سایت شما هنوز از میزبانی اشتراکی استفاده می‌کند وقتی ترافیک شما افزایش می‌یابد، عملکرد آن می‌تواند به طور قابل توجهی کاهش یابد.

این امر می‌تواند باعث افزایش نرخ بازگشت و از دست دادن درآمد باشد. بنابراین بسیار مهم است که به خود زمان دهید تا سایت خود را به این سرور منتقل کرده و عملکرد آن را قبل از بروز هرگونه مشکل احتمالی بهیته کنید.

چگونه سرور اختصاصی تهیه کنم؟

چگونه سرور اختصاصی تهیه کنم؟

۱. خرید سرور و قراردادن آن در محل مورد نظر خودتان

شما می‌توانید سرور با منابع مورد نظر خود را تهیه نموده و آن را در شرکت و یا سازمان خود نگهداری نمایید.

۲. خرید سرور و قراردادن آن در دیتاسنتر

همچنین شما میتوانید سرور hp با منابع مورد نظر خود را تهیه نموده و آن را در دیتاسنتر مربوطه که شرکت هاستینگ ما پیشنهاد می‌دهد، نگهداری نمایید تا بدین ترتیب هزینه نگهداری سرور نیز کاهش یابد.

۳. اجاره سرور

همچنین شما میتوانید بجای تهیه سرور و پرداخت هزینه‌های تهیه این سرور، از شرکت‌های هاستینگ، سرور مورد نیاز خود را اجاره نمایید تا در هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی نمایید.

کلام آخر

اگر وب سایت شما با مشکل افزایش ترافیک مواجه است، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که وب سایت خود را به سرور اختصاصی منتقل کنید.

استفاده از این سرور در موارد زیر پیشنهاد می‌شود:

  • وب سایت شما در حال رشد است و باید بتوانید افزایش ترافیک را کنترل کنید.
  • امنیت، نگرانی وب سایت شما است.
  • میخواهید زمان بارگذاری صفحات شما تا حد ممکن بهینه باشد.
  • می‌خواهید بر همه جنبه‌های سرور خود کنترل داشته باشید.

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه خرید سرور اختصاصی ابرباران ، پلن‌های مختلف را مشاهد کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهامی کارشناسان مجرب و حرفه‌ای تیم پشتیبانی ما آماده هستند تا به سوالات شما عزیزان پاسخ دهند.